E-Ticarette Güven Damgası Dönemi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın (“Bakanlık”) hazırladığı “Elektronik Ticarete Güven Damgası Hakkında Tebliğ Taslağı” (“Tebliğ”) 2016 yılı sona ermeden ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne açıldı.

Taslakta e-ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi konularını geliştirmek üzere bir güven damgası sisteminin kurulması öngörülüyor. Güven damgası, Tebliğ’de öngörülen asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılara verilen elektronik işaret olarak tanımlanıyor.

Tebliğde yer alan asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarını yerine getiren e-ticaret siteleri Bakanlık tarafından yetkilendirilen güven damgası sağlayıcılara başvuruda bulunarak güven damgası alabilecek.

Güven damgası almak isteyen e-ticaret sitelerinin uyması gereken standartlara örnek olarak (i) kartlı ödeme işlemlerinde 3DSecure imkanını sunulması, (ii) her türlü işlemin EV SSL sertifikası ile gerçekleştirilmesi, (iii) Türk Standardları Enstitüsü tarafından onaylı sızma testi firmalarından sızma testi yaptırılması ve (iv) alıcının siparişi hakkında bilgi alabilmesi, talep ve şikâyetlerini telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkânı gibi güvenlik ve hizmet kalitesine yönelik standartları sayabiliriz.

Güven damgasına sahip e-ticaret siteleri mevzuatta belirtilen güvenlik ve hizmet standartlarını tutturmuş ve ilgili kurumlar tarafından denetlenen siteler olacak. Güven damgası almaya hak kazanan hizmet sağlayıcıları güven damgasına elektronik ticaret ortamının ana sayfasında yer verebilecekler. Güven damgası geçerlik süresi bir yıldır. Bu süre sona ermeden önce yenileme başvurusunda bulunulabilir.

Tebliğ taslağına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *